U okviru projekta „Izrada plana upravljanja Spomenika prirode Prokoško jezero” koji finansira Fond za zaštitu okoliša Federacije BiH, 08. februara 2022. godine održan je uvodni radni sastanak u Ministarstvu prostornog uređenja, građenja, zaštite okoliša, povratka i stambenih poslova SBK. Sastanku su prisustvovali svi ključni akteri koji imaju odgovornost za upravljanje i zaštitu ovim vrijednim zaštićenim područjem.
Predstavnici Centra za ekologiju, obrazovanje i održivi razvoj CEKOOR predstavili su projekat i ciljeve koji se žele postići izradom novog Plana upravljanja Spomenikom prirode. Za ovo zaštićeno područje još 2006. godine bila je urađena Studija “Plan upravljanja Spomenikom prirode Prokoško jezero”. Obzirom da Zakon o zaštiti prirode FBiH definira da se planovi upravljanja donose na period od 10 godina javila se evidentna potreba za izradom novog Plana upravljanja koji treba pružiti dugoročnu viziju i strateške smjernice za vođenje i upravljanje ovim područjem. Plan ima za cilj da postavi načine i ponudi mehanizme za stvaranje dugoročnog sistema zaštite biodiverziteta te dodatno ponudi model za sistem upravljanja Spomenikom prirode koji je u skladu sa principima održivog korištenja prirodnih, kulturnih i drugih resursa. Dokument ima za cilj da definira jasne smjernice za buduće upravitelje ovim područjem o načinu provođenja aktivnosti na konzervaciji, korištenju i upravljanju postojećim resursima, zaštiti i očuvanju vrijednog kulturnog i historijskog naslijeđa i poštivanju potreba lokalne zajednice.
Domaćin sastanka bio je Ministar prostornog uređenja, građenja, zaštite okoliša, povratka i stambenih poslova SBK gdin. Amir Šećibović koji je istako da je izrada ovog važnog dokumenta došla u pravo vrijeme i da će ovo Ministarstvo poduzeti neophodne aktivnosti kako bi se prije svega riješio problem sa definiranjem upravljača ovim zaštićenim područjem, a nakon toga pružiti podršku u izradi samog Plana upravljanja.
Osim ministra Šećibovića sastanku je prisustvovao Ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva SBK gdin. Salkan Merdžanić. Ministar Merdžaniić je dao punu podršku projektu i istakao da sigurno bolje od većine učesnika sastanka poznaje probleme vezane za Prokoško jezero jer je kao dugogodišnji načelnik Općine Fojnica nailazio i susretao se sa istim. Istakao je da će u suradnji sa uvaženim ministrom Šećibovićem učiniti sve što je u njihovoj moći kako bi se što prije obezbjedila neophodna podrška i načinili prvi koraci vezani za izmjenu propisa kojim će se omogućiti imenovanje upravitelja a time omogućiti i bolja zaštita Prokoškog jezera.
Gđa. Zineta Mujaković, Šef odsjeka za očuvanje biološke i pejzažne raznolikosti pri Federalnom ministarstvu okoliša i turizma, istakla je da je ovo ministarstvo pruža punu podršku ovom važnom projektu. Istakla je da je veoma važno da Plan sadrži aktivnosti i mjere koje će doprinijeti prije svega zaštiti Prokoškog jezera, a ujedno postati generator razvoja eko-turizma u općini Fojnica. Osim ovih razvojnih mjera bitno je da Plan sadrži ključne smjernice za buduće upravitelje koje će biti bazirane na stvarnim potrebama i mogućnostima za realizaciju.
Načelnik Općine Fojnica, gdin. Sabahudin Klisura istakao je da je ključni problem koji hitno treba riještiti vezan za izmjenu Zakonskih propisa kojima će se omogućiti definiranje upravitelja. Time bi se riješili brojni problemi i dodijelila nadležnost upravitelju a samim tim i nadležnost nad upravljanjem i provođenjem mjera i bilo kakvih drugih aktivnosti na Prokoškom jezeru. Trenutno ovim područjem upravlja općinsko JKP Šćona kao privremeni upravitelj jer je to bila jedina mogućnost da se spriječi dalja devastacija i uništavanje ovog područja. Stoga je upućena molba Ministarstvu prostornog uređenja, građenja, zaštite okoliša, povratka i stambenih poslova SBK za što hitnije pokretanje izmjene propisa čijim izmjenama će se omogućiti rješavanje brojnih problema koji se vežu za Prokoško jezero.
Gdin. Abas Nišić, direktor JKP Šćona istako je da je ovo preduzće kao privrmeni upravitelj organiziralo čuvarsku službu i vrši redovno čišćenje područja. Istako je da je za ovo preduzeće izrada ovog dokumenta veoma važna jer će između ostalog dati upravljačke smjernice ali da u osnovi svega treba riješiti pravna pitanja vezana za upravljača.
Inače, Prokoško jezero po mnogima, kako domaćim tako i svjetskim stručnjacima jedno je od najljepših prirodnih jezera ovog tipa u Evropi.
Uz zahvalnost Fondu za zaštitu okoliša FBiH za finansiranje projekta, učesnici sastanka su istakli da će svi dati doprinos u izradi Plana upravljanja Spomenikom prirode Prokoško jezero i učiniti sve što je u njihovoj moći kako bi se zaustavila daljna devastacija i propadanje Prokoškog jezera kao i biljnog i životinjskog svijeta koji u njemu živi.
Comments are closed.